Proč ho vlastně psát?

Představte si si, že reagujete na pozici a s vámi reaguje dalších 20, někdy o 50 + lidí. Chcete se od nich  odlišit? Chcete na sebe poukázat? Chcete mít vyšší šanci? ANO, CHCETE! A proto Vám vřele vedle životopisu doporučuji přidat i motivační dopis.

Co to vlastně je?  Slouží k tomu, aby vás případný budoucí zaměstnavatel lépe poznal. Měl by proto odpovídat charakteru práce, o kterou se ucházíte. Můžete zde uvést informace, které nejsou patrné z vašeho životopisu nebo které chcete
pro danou pracovní pozici vyzdvihnout.

Určitě neposílejte obecný motivační dopis na všechny pozice, na které odpovíte. Věnujte tomu určitý čas a pozornost. Každé pozici, o kterou se ucházíte, přizpůsobte svůj motivační dopis. Délka motivačního dopisu by neměla přesáhnout formát A4 – kromě pozdravu a rozloučení stačí tři odstavce. Motivační dopis by měl být psán v duchu „SELL YOURSELF“.
V motivačním dopise konkrétně zdůvodněte svůj přínos pro danou pozici a pro firmu. Popište, co považujete za svůj úspěch v posledním zaměstnání, buďte konkrétní.Na závěr nezapomeňte napsat, že se těšíte na osobní setkání, a připojte své kontaktní údaje.V motivačním dopise můžete zmínit dvě zaměstnání, která jste vykonávali. U každého z nich zmiňte svou silnou stránku – jaké úkoly jste plnili, co jste se tam naučili, jakých výsledků jste dosáhli. Ale nezabíhejte do detailů, od toho je pak prostor u pohovoru.

Čeho se určitě vyvarovat v motivačních dopisech: nepište tam svoji mzdovou představu, pozor na gramatické chyby,
do dopisu nekopírujte informace ze životopisu,  nelogičnosti a nepravdivé informace, vyvarujte se frází a obecných formulací, které adresované osobě nic neřeknou. Buďte konkrétní a svá tvrzení ilustrujte příklady.

Bojíte se jak má vypadat  forma? Na internetu je mnoho šablon, pokud odpovídáte na „normální“ pozici, klidně využijte to
co šablony na internetu nabízejí.  Ucházíte se o něco více kreativního a nápaditého? potom buďte nápadití i s formou vašeho motivačního dopisu.

Jste absolvent bez praxe? I pro vás máme pár rad:

V úvodu motivačního dopisu popište, o jakou konkrétní pozici byste se rádi v dané společnosti ucházeli. Pokud je to možné, vyhněte se sepisování informací uvedených ve vašem životopise, namísto toho se zaměřte spíše na sdělení informací,
o kterých se v CV personalista příliš nedočte.

Absolvovali jste stáž, kurz, brigádu, vyhráli soutěž zaměřenou na tentýž obor nabízené pracovní příležitosti? Zabodovali jste s vypracovaným projektem, který sklidil úspěch a byl tématicky zaměřený na obor práce, o kterou se ucházíte? Nebuďte zbytečně skromní a vyzdvihněte jej v průvodním dopisu, zvýšíte tím svoje šance. Třeba právě zmíněná informace vám zajistí zahájení spolupráce. Potřebné dovednosti či schopnosti můžete podložit i některými koníčky.

Zmiňte své pracovní ambice. Co potenciální zaměstnavatel může získat tím, že vás na danou pozici přijme? Jak oné společnosti můžete být prospěšní? Do motivačního dopisu nezapomeňte připsat žádost o pohovor, vaše časové možnosti, pokud jsou ze strany zaměstnavatele vyžadovány, a kontaktní údaje.

 

GOOD LUCK!